Termálvíz

A termálvíz hatása szervezetünkre

Magyarország különlegesen gazdag termálvíz készletekkel rendelkezik, az ország területén összesen 1289 termálvízforrás található. Ez világszinten kiemelkedő mennyiség, a hazai termálvizek minősége ráadásul egyedülálló is: Európa-szerte nálunk található legmagasabb hőmérsékletű természetes termálvíz. A hőmérséklet mellett pedig az oldott ásványi anyag tartalom is jelentős, így vizeinket eredményesen lehet alkalmazni fürdőkúraként, számos betegség kezelésében.

Mit jelent pontosan a termálvíz fogalma?

A termálvíz a föld mélyebb rétegeiből feltörő ásványvíz, amelynek hőfoka spontán feltörésnél minimum 20 o C, mesterséges fúrás esetén minimum 30 o C, valamint az oldott ásványianyag tartalma legalább 1000 mg/liter. A termálvizek nagyon különböző ásványianyag összetétellel rendelkeznek Magyarországon belül is. A különböző vizek más-más problémák kezelésében használhatóak eredményesen.

Hazánkban az alábbi összetételű termálvizek találhatóak:

  • Brómos-jódos termálvíz – fürdőkúraként reumás-, nőgyógyászati-, és idült
    bőrbetegségek esetén ajánlott, ivókúraként pajzsmirigy zavarokra is alkalmazható.
  • Földes-meszes termálvíz (kalcium-, magnézium-, hidrogén-karbonát tartalmú víz) –
    reumatikus, és szívbetegségek ellen fürdőkúraként, gyomorbetegségek ellen
    ivókúraként alkalmazandó.
  • Kénes termálvíz – reumatikus megbetegedések, és egyes bőrbetegségek ellen hatásos
    fürdővíz.
  • Kloridos (konyhasós) termálvíz – reumatológiai panaszok és a női szervek betegsége
    esetén ajánlott fürdővíz, de ivókúraként is alkalmazható a nyálkahártyák hurutos
    megbetegedései ellen.
  • Radonos, kénes termálvíz – fájdalomcsillapító hatással bír, emellett pedig a belső
    elválasztású mirigyek, és az anyagcsere működését is jótékonyan befolyásolja.
  • Szénsavas termálvíz – fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt reumás
    betegségek esetén ajánlott fürdőkúraként.
  • Vasas víz – fürdőkúraként krónikus nőgyógyászati betegségekre, ivókúraként
    vashiányos vérszegénység esetén ajánlott.
  • Alkalikus vizek – ivókúraként ajánlott gyomor-, és bélhurut, valamint
    gyomorsavtúltengés, és légúti hurutos betegségek esetén (például a Salvus-víz, Balfi-
    víz)
  • Szulfátos termálvíz – más néven keserűvíz, ivókúraként gyomor-, bél-, máj-, és
    epebetegségek ellen, valamint hashajtásra ajánlott.

A termálvizek fizikai, kémiai és biológiai hatással is bírnak szervezetünkre. Fizikailag a meleg víz értágító hatású, ami csökkenti a vérnyomást. A felhajtó erő pedig a beteg vagy sérült végtagok mozgatáakor van segítségünkre. Kémiai hatásukat az oldott ásványi anyagok
bőrön keresztül történő felszívódása adja, melyek így bekerülnek a véráramba, erősítik az immunrendszerünket és elősegítik az egyes betegségek gyógyulását. Végül a biológiai hatás, egyrészről ivókúrák esetén egyértelmű, azonban a magas hőfokú termálvizes fürdők mikroklímája által is érthető. Az egyedi mikroklíma ugyanis relaxáló, nyugtató hatással van az idegrendszerre.

A termálvizes fürdőzés veszélyei

A természetes termálvizek számos reumatikus, mozgásszervi, nőgyógyászati és bőrbetegség esetén jótékony hatással vannak a szervezetünkre. Azonban ezt a terápiát is óvatossággal és odafigyeléssel szabad csak alkalmazni. Az első fontos szabály: termálvizes medencében egyszerre maximum 20 perc eltöltése ajánlott. Ennek túllépése súlyos zsibbadást vagy akár ájulást is vonhat maga után.Egyes esetekben kifejezetten tilos a termálvizes fürdőzés, más esetekben pedig csak komoly óvintézkedések mellett ajánlott.

Nem ajánlott a fürdőzés egyes szívbetegségek és keringési problémák esetén, kezeletlen pajzsmirigy túlműködés esetén, akut ízületi gyulladással, nedvedző bőrsérülés vagy bőrbetegség esetén, idült vese- vagy májelégtelenséggel, heveny gyulladásos betegségek és láz esetén. Ilyen esetekben ugyanis a termálvíz súlyosbíthatja a problémát és még komolyabb bajt okozhat. A várandósság ideje alatt szintén kerülni kell a termálvizes fürdőzést.

A termálvizes fürdőzés másik kockázata a gombás és bakteriális fertőzéseknek való kitettség. A termál- és gyógyvizes medencék tisztítása nem történhet klóros vagy egyéb mesterséges fertőtlenítő- és tisztítószerekkel, mert ezek a víz összetételét roncsolják. Ezeket a medencéket naponta szükséges üríteni és újratölteni a megfelelő higiéniai előírásoknak megfelelően. Ugyanakkor azok számára, akik hajlamosak az ilyen fertőzésekre, ajánlott extra óvintézkedéseket tenni, a zuhanyzás, saját papucs és törölköző használata mellett.

A termálvíz igazi kincs, használata számos reumatikus, mozgásszervi, nőgyógyászati és bőrgyógyászati kórkép kezelésében eredményes lehet. Ugyanakkor nagyon fontos a tervezett termálvizes fürdőlátogatás előtt szakorvossal konzultálni, hogy elkerüljük bajt. Egészségközpontunkban Dr. Szekeres László reumatológus szakorvos, Dr. Versényi Tibor nőgyógyász szakorvos, és Dr. Thaisz Erzsébet endokrinológus szakorvos áll a hozzánk forduló páciensek rendelkezésére.